Puławy – każdy znajdzie tu coś dla siebie

Puławy – każdy znajdzie tu coś dla siebie

2024-04-15 Opublikowano autor Rajd Nadwiślański

Puławy to liczące ok. 44 tysięcy mieszkańców zielone płuca Lubelszczyzny. O jego wyjątkowej pozycji decydują zarówno bogata historia związana z czasami, gdy były siedzibą książęcej rodziny Czartoryskich, naukowe tradycje sięgające XIX wieku, jak i obecna międzynarodowa pozycja chemicznego potentata, jakim jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA.

Położenie miasta w bliskości Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Janowca sprawia, że Puławy to doskonała baza wypadowa. Goście odwiedzający Puławy mogą tu liczyć na mnóstwo atrakcji, które zadowolą każdego. Dzięki budowie drugiego mostu na Wiśle, Puławy zyskały obwodnicę miasta. Droga szybkiego ruchu sprawia, że Puławy stały się ważnym węzłem komunikacyjnym regionu, łączącym Lubelszczyznę z zachodnią Polską.

Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły umożliwia aktywną rekreację. Można tu podglądać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także relaksować się na łonie natury pośród zieleni. Liczne ścieżki rowerowe i spacerowe zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Budowa Mariny Puławy umożliwia intensywny rozwój turystyki wodnej oraz kamperowej. Z wieży widokowej w Marinie można podziwiać zapierające dech w piersiach zachody słońca.

Puławy to doskonałe miejsce dla wielbicieli dwóch kółek, na których czekają zróżnicowane pod względem trudności trasy rowerowe. Niezapomniane spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem, Kurówką, a także Chodelką, rejsy łodziami, przejażdżki motorówkami w Marinie Puławy, to tylko niektóre z pomysłów na aktywne spędzenie wolnego czasu.

Okolice Puław to jeden z najciekawszych geologicznie obszarów w Europie. Woda wyrzeźbiła w miękkim lessie największą na kontynencie sieć wąwozów, głębokich nawet na 10 m. Tereny te są idealne do spacerów, jazdy na rowerze, wędrówek na nartach biegowych i z kijkami nordic walking. Zimą amatorów sportów w każdym wieku zapraszają stoki narciarskie w Parchatce czy Kazimierzu Dolnym.

➡ Galeria zdjęć